V naročju smreke in S.I.V. tečaj

01.03.2019

Avtor: Rok Vegelj - Wosa

Štartaš in kakor ptica poletiš v nebo, ter preprosto uživaš tam, kjer si sam najbolj želiš. Uau, kakšen filing, kakšno navdušenje, a ne…

Preprosto pustiš svoje srce na nebu… in pride trenutek, ko se vse obrne proti tebi. Trenutek osebne nepazljivosti v turbulentnem ozračju… potem nenadoma poči...

…Bam… »Pišuuuka« Ekstremni nihaj, popolna stranska klofada… Negativa in navitje… »Kaj zdaj?!«

…hitra kontrola in reševanje situacije… ali preprosto izmet rezerve… To je tu vprašanje? In zakaj preprosto, se je zgodilo ravno meni … Zdaj si samo ti in tvoj čas…

To je tisti moment, ko sprejmeš resnično odločitev in se nagonsko posvetiš doseganju cilja – preživetja. Pozabi na vse ostalo… Enostavno ni druge priložnosti…rešuj situacijo!!!

Ko imamo premalo višine?

Če lahko, spremljajte in opazujte oviro, ki vas čaka na tleh. Če ocenite, da padate proti drevesu in se rezerva ne bo pravočasno odprla, jo vseeno vrzite…Basta…Drevesa so naše prijateljice življenja. Več površin padala in vrvic nas bo bolj varovalo med visenjem.

V kolikor se zgodi v momentu sekunde in ni časa za izmet, ter ste res resnično nizko nad drevesi, spustite vse, si zavarujte glavo s komolci in se zlijte v klobčič s sedežem…

Tresk … že ste v naročju smreke! Dihajte…

Če obvisite visoko na drevesu, usmerite pogled navzgor in preverite svoje padalo, če je dovolj trdno ovito okoli krošnje… v kolikor ne, vzemite rezervo iz kontejnerja in nosilno vrvico navijte okoli debla, ter naredite zanko, da se zaščitite…

Zopet globoko vdihnite in izdihnite, saj dihanje pomaga zbistriti um. Preverite sebe, če kje močno krvavite od udarcev. Ustavite krvavenje s povoji ali zanko (paket prve pomoči naj bo spravljen v sprednjem žepu sedeža - vedno pri roki). Prav tako priporočam, da imate mobitel in UKV postajo na varnem mestu, oziroma zaščitena, da jih med padanjem ne izgubite, kajti to je edina vez za komunikacijo s kolegi padalci in Gorsko reševalno službo.

Vredno si je zapomniti:

Za nujno pomoč pokliči na 112:

  • 1. povej kdo kliče,
  • 2. kaj se je zgodilo,
  • 3. kje se nahajamo – lokacija,
  • 4. kakšne so poškodbe,
  • 5. kakšen je dostop in okoliščine na kraju dogodka

Med čakanjem na prihod gorskih reševalcev pijte tekočino, da ne boste dehidrirali in bili slabotni…, saj bosta vaša prisebnost in bistra glava v pomoč za lažje sodelovanje z gorskimi reševalci. Poslušajte jih in jim zaupajte.

Po uspešni operaciji reševanja se jim zahvalite in jih povabite na pivo.

In kaj narediti, ko imamo dovolj varne višine?

Odvisno koliko truda in koliko energije boš vložil v to reševanje…

Pilot, ki ima dolgoletne letalne izkušnje in sposobnosti reševati situacijo ve, kdaj uporabiti izmet rezerve.

Če imate dovolj višine, preučujte svoje padalo… opazujte kaj se dogaja z vami…učite se s padalom. In kako doseči to stopnjo učenja in zbranosti pri reševanju?

Da bo vaše letenje učinkovito in pristno, mora biti um popolnoma sproščen in meditacija neprisiljena. Skratka, energijo vložite v S.I.V. tečaj (tečaj izrednih postopkov - Simulation d'Incident en Vol; Simulated Incidents in Flight), kajti naučil-a se boš kako leteti, in s tem se naučiš tudi kako živeti…

»Koliko vas ve, če ste dobili priložnost, da ponovno živite življenje, da lahko storite več, kot ste do sedaj storili?«